Piec wolnostojący na węgiel czy drewno – co lepsze?

Wiele osób zastanawia się, które piece wolnostojące są lepsze – te na węgiel, a może na drewno. Okazuje się, że wybór w tym zakresie wcale nie jest łatwy. Wiadomo jednak, że większość dostępnych na rynku pieców wolnostojących opalana jest drewnem bądź brykietem. Są to paliwa dopuszczalne przez producentów. Takie piece czy kominki mają jedną podstawową zaletę, a mianowicie ukazują ogień, który podczas spalania drewna i brykietu tworzy w mieszkaniu czy domu wyjątkowy, niepowtarzalny charakter. Czy są jakieś wady takiego rozwiązania?

Jaki piec wybrać do swojego mieszkania czy domu?

Piece wolnostojące na drewno mają oczywiście i swoje wady. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że drewno jest mniej kaloryczne niż węgiel, co wiąże się z koniecznością jego częstego podkładania. Dla wielu osób staje się to wraz z upływem czasu uciążliwe i męczące. Dodatkowo używanie drewna jako opału wiąże się również z koniecznością częstego sprzątania. Okazuje się więc, że stosowane do pieców węgla jest wygodniejsze i czystsze, co wiele osób dziwi. Proces spalania węgla jest przy tym dłuższy, co ma znaczenie wówczas, gdy w piecu ma palić się przez całą noc. Warto o tym pomyśleć podczas dokonywania wyboru.

piece wolnostojące

Piece wolnostojące na węgiel – tak czy nie?

Obecnie, w dobie wszechogarniającego smogu, coraz mniejsza liczba sklepów prowadzi sprzedaż pieców wolnostojących na węgiel, który uważany jest za paliwo szkodliwe dla środowiska naturalnego. Trzeba więc pamiętać, że stosując węgiel należy mieć pewność, że producent danego pieca dopuszcza w ogóle jego użytkowanie. Piece na węgiel mają nieco inną budowę niż piece opalane drewnem, które nie są najczęściej w ogóle przystosowane do spalania węgla. Czym więc wyróżniają się piece na węgiel? Wysoką wytrzymałość na znaczne temperatury zapewniają im podwójne żeliwne ściany. To podstawowa cecha pieców wolnostojących opalanych węglem. To o tyle istotne, że używając węgla w piecu, który w karcie technicznej czy instrukcji obsługi przewiduje jedynie drewno czy brykiet kończy się automatyczną utratą gwarancji. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie sprawę. W tym przypadku chodzi nie tylko o temperaturę spalania, która w przypadku węgla jest znacznie wyższa niż ta, która powstaje na skutek spalania drewna. Dość istotnym elementem jest również smolistość spalin. Piece na węgiel wyposażone są w odpowiednio skonstruowane palenisko, które pozwala w efektywny sposób na obniżenie tej smolistości i redukcję procesu osadzania się sadzy.

Jaki piec wolnostojący wybrać do domu?

Wolnostojące piece są bardzo dobrym rozwiązaniem, z którego wciąż korzysta wiele osób. Okazuje się, że w praktyce warto stosować zarówno piece na węgiel, jak i na drewno. Jednak bardziej uniwersalne są te pierwsze. Przede wszystkim dlatego, że można w nich spalać i węgiel i drewno, co w przypadku pieców na drewno nie jest możliwe. Piece na węgiel mogą być więc wykorzystywane na różne sposoby. Na przykład jeśli mają działać przez całą noc lepiej zasilić je odpowiednią porcją węgla.

One Response
  1. diana95 8 sierpnia, 2018 Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.