Praktyczne wskazówki na ciekawe zagospodarowanie tarasu w domu

Każdy, kto wybudował dom, wie, że jedną z niezaprzeczalnych zalet jego posiadania jest taras, na który można wejść w słoneczny wiosenny poranek z kubkiem kawy w ręce, usiąść wygodnie na tarasowym krześle i napawać się słońcem, śpiewem ptaków i świeżym powietrzem. Aby cieszyć się tymi pięknymi chwilami, warto zaplanować taki taras, który będzie zarówno wygodny, jak i funkcjonalny.

Jakiej wielkości taras?

Wielkość tarasu powinna być przede wszystkim dostosowana do wielkości działki oraz domu. Mając do dyspozycji zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych zieleni, będziemy mieć mniej opcji niż na działce wielkości kilkunastu czy kilkudziesięciu arów, zawsze jednak da się zrobić taką przestrzeń tarasową, która umożliwi nam komfortowy wypoczynek na łonie natury, nawet mając ograniczoną przestrzeń czy budżet. Decydując o wielkości tarasu, należy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Aby taras był wygodny i użyteczny jego wymiar nie powinien być mniejszy niż 10 m2, optymalnie byłoby, gdyby miał on 14-16 m2. Taras często nazywany jest letnią jadalnią, dlatego planując jego wymiary oraz kształt, warto wziąć pod uwagę minimalne wymiary mebli do jadalni — mały 4-osobowy stół, oraz 4 krzesła i dodać do tego kilka metrów tak zwanego luzu, aby użytkowanie było wygodne.

Płytki czy wykładzina na taras

Kolejną ważną decyzją, która musimy podjąć, projektując taras, jest wybór nawierzchni. Wybór materiałów na nawierzchnię tarasową jest duży. Drewniane lub kompozytowe deski tarasowe, płytki czy wykładzina na taras, to najpopularniejsze z nich. Deski są stosunkowo drogie, dlatego są mniej popularne do płytek, te z kolei miewają negatywne opinie ze względu między innymi na możliwość odpadania lub pękania na mrozie. Stosunkowo nowym produktem są wykładziny, maty PCV na taras, jednak częściej wybierane są one do mieszkań i balkonów. Jeżeli więc zastanawiamy się, co będzie lepsze, płytki czy wykładzina na taras w naszym domu, warto poznać wady i zalety obu. Płytki są bardzo eleganckie i dobrze prezentują się jako nawierzchnia na dużych tarasach eleganckich posesji, źle położone lub słabej jakości płytki mogą owszem odpadać, lub pękać na mrozie, dlatego decydując się na płytki, warto zainwestować w dobrej jakości materiał, a także uczulić wykonawcę na to, aby zostały one położone na mrozoodpornym kleju, a także, aby zostały zachowane odpowiedniej wielkości fugi, które zapobiegną nieprzyjemnym skutkom zmian temperatury.

Meble ogrodowe na taras.

Taras gotowy, posadzka położona, teraz czas na meble. Meble ogrodowe na taras powinny być przede wszystkim odporne na warunki atmosferyczne, ale również wygodne, a także funkcjonalne. Najpopularniejsze obecnie meble na taras to meble z techno ratanu, są one w bardzo przystępnych cenach, w marketach budowlanych jest ich olbrzymi wybór, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego na swój taras. TechnoratTan jest odporny na wilgoć i wygodny. Jeżeli mamy większy budżet możemy pokusić się o drewniane meble ogrodowe na taras. Są one bardzo eleganckie, producenci drewnianych mebli ogrodowych dbają o niebanalne wzory oraz komfort użytkowania, dlatego, jeżeli zależy nam na oryginalnych meblach tarasowych, których nie spotkamy, w co drugim domu, warto zainwestować w meble drewniane. Ekonomicznym, ekologicznym i bardzo oryginalnym rozwiązaniem są meble zrobione z euro palet. Takie meble możemy sami zrobić, dzięki czemu w pełni dopasujemy je do swoich potrzeb i przestrzeni, jest to idealne rozwiązanie dla młodych rodzin na dorobku, które nie mają środków, na zakup drogich mebli tarasowych, a chcą w pełni korzystać z dóbr, jakie niesie posiadanie własnego tarasu.

One Response
  1. ula33 8 sierpnia, 2018 Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.