Jak wybrać kolor i rodzaj farby do malowania mieszkania?

Wybór odpowiedniej farby do malowania wnętrz musi być decyzją przemyślaną, w końcu przez dłuższy czas mamy w tych pomieszczeniach przebywać, a ich kolor nie może być drażniący. Wiele zależy od gustu, rodzaju ścian, ich wcześniejszego pokrycia czy nawet od oświetlenia. Warto wiedzieć jaki kolor farby wybrać i w jaki sposób malować, aby końcowy efekt był dla nas zadowalający.

Jaki kolor farby wybrać do wnętrz?

Po pierwsze, starajmy się dobierać kolory farby zgodnie z własnym gustem. Następnym krokiem jest sprawdzenie między innymi doświetlenia pomieszczenia – jeśli światła dziennego jest niewiele to zrezygnujmy z ciemnych barw, podobnie postępujmy w przypadku pomieszczeń niedużych. Optycznie powiększymy je jasną farbą, która sprawia wrażenie delikatności i czystości. Kolor zależny jest również od wcześniejszego pokrycia ścian, przykładowo biały nie będzie dobrze wyglądał jeśli wcześniej ściany były okryte mocnym kolorem, który może przebijać przez nową warstwę farby. Jedynym wyjściem jest odpowiednie przygotowanie ścian, zdrapanie starego koloru, mycie i gruntowanie na nowo lub zastosowanie farby gruntującej.

Malować pędzlem czy wałkiem – co będzie lepsze?

Malowanie nie jest tak proste jakby się to wydawało, wiele osób zadaje sobie pytanie – malować pędzlem czy wałkiem? Druga opcja jest oszczędnością naszego czasu i gwarantuje równomierne pokrycie ścian kolorem. W wielu miejscach zastosowanie pędzla jest jednak niezbędne, szczególnie tam, gdzie wymagana jest większa precyzja niż przy wykorzystaniu wałka.

Jaki typ farby wybrać do pomieszczeń?

Istotną sprawą jest również to, czy wybrać farby silikonowe czy zwykłe? Farby silikonowe będą się świetnie nadawały do wnętrz w których krąży para wodna, ponieważ nie pozwalają na wchłanianie wody przez mury. Znajdą zastosowania choćby w łazience, otwartym salonie czy w kuchni. Zazwyczaj jednak decydujemy się na tańsze farby akrylowe lub lateksowe, które charakteryzują się dobrym pokryciem i szeroką gamą barw i dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach w których nie pojawia się wilgoć. Warto dodać, że farby lateksowe są odporne na plamy i charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie. Ostateczny wybór odpowiedniej farby i jej barwy powinien zależeć od efektu końcowego, jaki chcemy uzyskać.

One Response
  1. marta88 8 sierpnia, 2018 Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.